ערבות בנקאית מול ערבות חברת ביטוח

חברה ממשלתית בתחום עבודות הפיתוח פרסמה מכרז בו חייבה בהפקדת ערבות בנקאית. החברה הזוכה צירפה ערבות של חברת ביטוח. וועדת המכרזים קבלה ייעוץ משפטי בסוגיה והחליטה להכשיר את הערבות.

על כך הגישה החברה המתחרה – המערערת עתירה לבית המשפט המנהלי לביטול הזכייה. בית המשפט המנהלי קבע כי אין פסול בקבלת ערבות מאת חברת ביטוח.

פסיקת בתי המשפט קובעת כי בנוגע לפגמים בערבות בנקאית שצופרה להצעה במכרז, אלו פגמים אשר יש בהם כדי להביא לפסילת ההצעה אף אם נעשו בתום לב, למעט במקרים מיוחדים ביותר ויוצאי דופן.

הלכה פסוקה היא כי ערבות של חברת ביטוח איננה "ערבות בנקאית", כיוון שלא דומה איתנות פיננסית של מציע במכרז הנלמדת מערבות בנקאית לזו הנלמדת מערבות של חברת ביטוח. שהרי בנק אינו מנפיק ערבות בנקאית ללא שיהא לכך כיסוי מקביל בנכסים ובכספים של מבקשת הערבות, לעומת זאת, חברת ביטוח מפיקה בדרך כלל התחייבות שמביאה בחשבון את שיעור הסיכון להתממשות הפוליסה, בלא שיהא למבוטח סכום מקביל שאותו משעבדים להבטחת הפוליסה.

דרך המלך עבור מנסח המכרז להחליט כי גם ערבות של חברת ביטוח תספק אותו, יצויין במפורש כי ניתן להגיש ערבות בנקאית וכן גם ערבות חברת ביטוח, קיים חשש ממשי מפני פגיעה בשוויון במציעים פוטנציאליים, שאולי נמנעו מלגשת למכרז בגלל קושי בהשגת ערבות בנקאית, או שיכלו לחסוך בעלויות, באופן של קבלת ערבות חברת ביטוח.

עקב החשש מפני מחנק באשראי, האפשרות לקבל ערבות של חברת ביטוח הינה מבורכת, אלא ששינוי זה במדיניות המכרז יכול להתבצע אך ורק באמצעות ניסוח הולם של תנאי המכרז, באופן שיכלול במפורש גם ערבות מאת חברת ביטוח.

האפשרות לקבל ערבות של חברת ביטוח במקום ערבות בנקאית צריכה להכתב במפורש בתנאי המכרז.

 

 

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s