ערבות בנקאית במכרז – פגם בערבות

טעות בערבות בנקאית שהינה שיכול (היפוך) ספרות בתוך מספרו של מתחם מקרקעין אינו פגם מהותי אלא טעות סופר טכנית ולכן הערבות כשרה.

העותרת בבית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים מבקשת להורות לפסול את הצעת המשיבה, הזוכה במכרז, נוכח פגם מהותי שבכתב הערבות. הפגם הינו – מספר מתחם שלא נכלל ברשימת המתחמים נשוא המכרז. הטענה היא שהיעדר התאמה בין מספר המתחם שבחוברת המכרז לבין כתב הערבות משול להיעדר ערבות מוחלט ולפיכך ההצעה בקשר למכרז הינה פסולה ודינה להתבטל. הכשרת הערבות ע"י וועדת המכרזים עומדת בניגוד לעקרון השוויון במכרז ויוצרת יתרון בלתי הוגן למציע אפילו אם הפגם נפל בתום לב. גישת בית המשפט דווקנית וקובעת כי פגם הוא פגם לכן משנתגלה יש לפסול את הערבות.
המשיבה טענה מנגד שעסקינן בטעות סופר מובהקת שנלמדת מהערבות עצמה וכוונת המציעה ברורה ללא ספק.
בית המשפט ציין כי הפסיקה יצרה כללים נוקשים לגבי פסילתה של ערבות בנקאית במכרז תוך הקפדה על תנאי הערבות הבנקאית כאשר פגם בערבות בנקאית כמוהו כפגם מהותי המביא בדרך כלל לפסילת ההצעה מבלי שיהא צורך לבחון את פשר הטעות או כוונת המעורבים. יחד עם זאת, בית המשפט העליון הכיר בקיומם של חריגים לכלל הפוסל ערבות בנקאית במכרז, וזאת במקרים נדירים שבהם מדובר בטעות קולמוס או טעות טכנית קלת ערך, טעות הנחזית מהמסמך עצמו שנפלה בתום לב, כאשר הפגם אינו מסכל את מטרת הערבות ותיקונו אינו עומד בסתירה לעקרונות השוויון, התחרות ההוגנת וטוהר המידות במכרזים.
מקרה זה נמנה עם המקרים החריגים של טעות סופר שמקורה בשׂיכול ספרות. עיון בערבות שצורפה על ידי המציעה מעלה, כי נפלה טעות בציון מספר המתחם אליו מתייחסת הערבות. בעוד שמספר המתחם הנכון הוא 46854, בערבות צוין כי מספר המתחם הוא 48654. דהיינו, הספרות 6 ו-8 הוחלפו ביניהן. שעקב שׂיכול ספרות נפל שיבוש בציון מספר המתחם הנכון, כך שאף לוועדת המכרזים היה קשה במיוחד להבחין בטעות בזמן אמת מקום שהטעות לא נפלה בספרה הראשונה או האחרונה של מספר המתחם אלא בספרות השלישית והרביעית של המספר.
בנוסף אין חשש שמא המציעה התכוונה למתחם אחר זולת מתחם 46854 מקום
שמתחם 48654 כלל אינו קיים. כמו כן, בנק המכבד עצמו לא היה נמנע מחילוט
הערבות בטענה, כי הערבות התייחסה למתחם 48654 ולא למתחם 46854. הראיה, הבנק הוציא מכתב למציעה לפיו הערבות הזו תכובד במידת הצורך.
נראה כי הטעות מקורה בתום לב ונבעה מהיסח דעת גרידא ולא בכוונת מכוון. אין בטעות ובתיקונה כדי לפגוע בעקרונות שבבסיס דיני המכרזים, ובפרט – בעקרון השוויון.

עתמ (נצ') 46795-09-17

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s