זכויות בניה נוספות על גג בית משותף

הוצאת חלקים מהרכוש המשותף, כגגות, לתכלית הצמדתם לדירות אינו מקנה זכויות בניה נוספות ובוודאי לא הוספת דירות וקומות ללא הסכמת בעלי הזכויות האחרים.

 בהסכמי מכר התחייבה החברה היזמית כלפי רוכשי דירות שלא לבנות על גגות הבניינים ולא להוסיף יחידות דיור נוספות לבניין. החברה פנתה לרישום הבית המשותף, אולם קודם לכן מכרה את גגות הבניינים לאחד מדיירי הבניין.

בעקבות השמועה על מכירת הגגות כאמור, פנו הדיירים בבקשה למתן צו מניעה האוסר  לבצע עסקות הנוגעות לזכויות בגגות הבתים אלא אם יצויין במפורש שלא ניתן לבנות ולא להוסיף דירות על הגגות. הבקשה הפכה להליך של תביעה רגילה. צו מניעה זמני ניתן לאחר פניית הוועדה המקומית לתכנון ולבניה לה הוגשה  ע"י רוכש הגגות בקשה להיתר בניה לבניית 2 קומות נוספות על גגות הבניינים.

אחת מהשאלות שנדונה היא שאלת זכות התובעים לאי בניה על גגות בתיהם.

בהסכמי המכר נאמר כי הגגות בבניינים הינם רכוש משותף ולא ימכרו לצד ג'. לעומת זאת, בסעיף העוסק ברישום הבית המשותף ניתנהנ למוכרת, הנתבעת, הזכות להוציא חלקים ושטחים מהרכוש המשותף, לרבות חלקים מהגגות ולהצמידם לכל אחת מהדירות בבית המשותף או לרשום אותם כיחידות נפרדות ולהוסיף להן את הזכות לתוספת בנייה, ניצול אחוזי בניה, וכל זכות אחרת – למעט הוספת קומות לבניין. זאאת, ללא הסכמת מי מבעלי הדירות האחרים.

בנוסף נאמר כי כל זכיות הבניה, לרבות זכויות בניה נוספות יהיו שייכות לנתבעת. גם כאן, בתנאי שמספר הדירות בבניין לא יגדל ולא תיווספנה קומות לבניין.

במפרט הטכני, בו נרשם כי בסתירה עם החוזה המפרט גובר,  נרשם מספר הקומות " +1 ". בית המשפט שלל את הפירוש לפיו ניתן לבנות קומה נוספת על הקומות כפי שהוצג לרוכשי הדירות.

בית המשפט פסק כי על פי החוזה, הנתבעת רשאית היתה למכור את הגגות לרוכש ולהצמידם לדירתו, אך אין הצמדת הגג מקנה לבעל הדירה את הזכות לבנות על הגג. לתובעים הזכות שלא ייבנו דירות וקומות נוספות על גגות בתיהם.

שאלה נוספת שעמדה בפני בית המשפט הינה האם העיכוב ברישום הבית המשותף מגיע כדי הפרת הסכמי המכר ע"י הנתבעת. בית המשפט פסק כי ההליך המשפטי דנן נגע ישירות ברישום הבית המשותף וידיה של הנתבעת היו כבולות עד לאחר שינתן פסק דין חלוט בתביעת הדיירים שהסעדים המבוקשים בתביעתם נוגעים ישירות לענייני הרישום. לכן, השתהותה של הנתבעת עד לסיום ההליכים אינה מהווה הפרה של החוזה.

הפ (י-ם) 49407-05-12

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s