מיהו החייב בהיטל השבחה במימוש זכויות?

החייב בתשלום היטל ההשבחה הוא הבעלים הרשום של המקרקעין בעת מימוש הזכויות. העברת זכויות מאדם לקרובו אינה נחשבת ל"מימוש זכויות" והנעבר יישא בהיטל ההשבחה בעת מימוש זכויותיו. .

בבית המשפט המחוזי – לעניינים מנהליים, נדון ערעור שהתמקד בשאלה מיהו החייב בהיטל השבחה מקום שעומד לקרות אירוע של "מימוש זכויות" במקרקעין.

המערער הוא הבעלים הרשום בלשכת רישום המקרקעין  של המקרקעין שאת הזכויות בהם קבל במתנה מאביו.

המערער הגיש לוועדה המרחבית לתכנון ולבניה "שרונים" בקשה להיתר בניה על המקרקעין ובעקבות זאת הוצאה לו שומת השבחה. הוא פנה לוועדה  המרחבית בבקשה לקבל פטור מתשלום היטל השבחה לפי סעיף 19(ג)(1) לתוספת השלישית לחוק התכנון והבניה. הוועדה המרחבית  דחתה את בקשתו ללא שנימקה את הדחייה.

בערר בפני וועדת הערר טענה הוועדה המרחבית כי החייב בהיטל ההשבחה הוא אביו של המערער שהיה הבעלים הרשום של המקרקעין במועד כניסת התכנית המשביחה לתוקף. וועדת הערר קבלה את עמדת הוועדה המרחבית.  כן נקבע כי הודעת החיוב היתה צריכה להישלח גם לאביו של המערער שהוא הזכאי לטעמה להגיש את הבקשה לפטור.

בית המשפט המנהלי קבל את הערעור. החייב בתשלום היטל ההשבחה במועד "מימוש הזכויות" הוא המערער ולא אביו ולכן הוא זכאי לפטור הקבוע בסעיף 19(ג)(1) לתוספת. היטל השבחה מוטל על הבעלים הרשום של מקרקעין ששווים עלה עקב אישור תכנית.

סעיף 1 לתוספת השלישית מחייב תשלום היטל השבחה בהעברת זכויות מאדם לאדם אחר, למעט העברת זכויות ללא תמורה מכוח הדין או מאדם לקרובו. אין כאן פטור מתשלום היטל השבחה אלא דחיית מועד התשלום עד ל"מימוש זכויות" שיבוצע על ידי הנעבר.

כך גם במקרה של העברת זכויות מכוח ירושה. הזכויות עוברות מהמוריש ליורשיו בלא שהדבר ייחשב כ"מימוש זכויות". יורש שיממש זכויות יחויב בתשלום היטל השבחה.

מכאן – לעניין הפטור שתכליתו להקל על נישומים מטעמים סוציאליים בשיפור תנאי מגוריהם. חייבת להיות זהות בין החייב בהיטל ההשבחה ובין המחזיק במקרקעין המושבחים המגיש את הבקשה להיתר והעתיד, הוא או קרובו, לגור בדירה שנבנתה או הורחבה.

בעניין דנן, המערער הוא החייב בהיטל ההשבחה. במועד בו נוצרה ההשבחה היה אביו של המערער הבעלים הרשום של המקרקעין, אך במועד "מימוש הזכויות" – המועד לתשלום היטל ההשבחה המערער הוא בעל המקרקעין מכוח העברה ללא תמורה של הזכויות אליו מאביו והוא היחיד ממנו ניתן לדרוש היטל השבחה.

עמנ (מרכז) 8174-05-15

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s