חיוב היטל השבחה בבקשה להיתר בניה לאיחוד דירות

מתן היתר בניה לאיחוד דירות מכוח תכנית 3440 אינו מהווה אירוע מס עצמאי או השבחה כהגדרתה בתוספת השלישית. לא ניתן להטיל את ההשבחה על מבקשי ההיתר שלא היו הבעלים במקרקעין במועד תחילת תקפה של התכנית.

תב"ע ת"א מס' 3440 עניינה "הסדרת שטחי בניה בעת איחוד דירות".

התבקש היתר בניה לאיחוד שתי דירות לדירה אחת.  מבקשי ההיתר לא היו בעלי הזכויות במקרקעין בעת תחילתה של התכנית.

בעת הגשת הבקשה להיתר חויבו אלו בהיטל השבחה בגין התכנית הנ"ל.

בעת מתן אישור הוועדה המקומית להעברת הזכויות מהבעלים הקודמים המוכרים, לבעלי הזכויות הנוכחים, מבקשי ההיתר, לא חייבה הוועדה המקומית את המוכרים בתשלום היטל ההשבחה.

וועדת הערר המחוזית לתכנון ולבניה דנה בשאלה האם ניתן לחייב מבקשי היתר לאיחוד דירות, מכוח הוראותיה של תכנית 3440, בהיטל השבחה בגין תכנית זו, הגם שלא היו בעלי הזכויות במקרקעין במועד אישורה של התכנית.

התכנית מהווה מסגרת להוספת שטחי בניה, דהיינו, להמרת שטחי שירות לשטחים עיקריים, במצבים של איחוד דירות וקובעת הוראות לגבי שטחים עודפים שנוצרו בדירה המאוחדת.

וועדת הערר הסתמכה על פסק דינו של בית המשפט העליון (בר"מ 2090/16), בו פסק, כי עליית ערך מקרקעין כתוצאה מאישור תשריט איחוד חלקות, אינו בגדר אירוע מס עצמאי, אינו מהווה "השבחה" כמובן סעיף 1 לתוספת השלישית לחוק התכנון והבניה, מאחר שתשריט איחוד אינו מהווה תכנית, שימוש חורג או הקלה.

גם במקרה זה, היתר הבניה לאיחוד שתי דירות אינו מהווה אירוע מס עצמאי או השבחה. היתר בניה אינו תכנית, הקלה או שימוש חורג. ההשבחה שנוצרה הינה מעצם הפוטנציאל לשינוי מעמדם של שטחי הבניה במקרה של איחוד דירות ולא ניתן להטילה על מבקשי היתר הבניה שלא היו בעלים במקרקעין במועד תחילת תוקפה של התכנית.

ערר (ת"א) 85129/13

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s