ערבות בנקאית אוטונומית – האם תמיד עצמאית ?

הבנק רשאי להימנע מכיבוד ופירעון ערבות בנקאית אוטונומית שהוצאה כערבות ביצוע, בשל אי התאמה בינה לבין נסיבות המימוש- תיקוני ליקויי בניה – בגינן הוצאה ערבות בדק.

חברה קבלנית מבצעת נתנה למזמין העבודה שתי ערבויות: האחת – ערבות ביצוע להבטחת  השלמת הדירות, השניה – ערבות בדק  להבטחת ביצוע תיקונים וסילוק כל פגם וליקוי בעבודות.

חברת הביצוע נקלעה לקשיים ומונה לה מפרק זמני. המזמין הגיש את הערבות לבנק לחילוט בהסתמך על כך שהחברה מצויה בהליכי פירוק ובטענה שמדובר בערבות אוטונומית שאין המפרק הזמני יכול לדרוש את מניעת חילוטה.

הבנק נתן את עמדתו בבית המשפט לפיה אין מקום למימוש הערבות הבנקאית לאור עקרון ההתאמה המוחלטתהערבות הוגדרה בבקשה לחילוטה כ"ערבות ביצוע" ולא כ"ערבות בדק".

בית המשפט הדגיש את הסכמת הצדדים לפיה מדובר בערבות בנקאית אוטונומית.

לערבות זו שני עקרונות: האחד- "עקרון העצמאות" להגנה על מוטב הערבות, לפיו לערבות מעמד עצמאי המנותק מעסקת היסוד שהערבות באה לתמוך בה. בהתקיים התנאים שבערבות, המוטב יוכל לממשה, ללא תלות בהכרעה במחלוקת שמקורה בעסקת היסוד.

העיקרון השני-  "עיקרון ההתאמה" להגנה על מזמין הערבות, לפיו, נדרשת התאמה בין המסמכים המוגשים לבנק לשם קבלת תשלום הערבות, לבין המסמכים הנדרשים בכתב הערבות.

שני מקרים חריגים בהם יתערב בית המשפט בעקרון האוטונומיה של הערבות הבנקאית: האחד- בהתקיים מעשה מרמה חמור מצד המוטב, השני- בהתקיים "נסיבות מיוחדות" כגון התנהגות שרירותית של המוטב בדרישת הפירעון, בחוסר תום לב קיצוני או בהתנהגות המונעת משיקולים זרים, הפעלת לחץ או נקמנות. יחד עם זאת, טענות ומחלוקות חוזיות בקשר לעסקת היסוד לא תספקנה למניעת מימוש ערבות בנקאית אוטונומית.

במקרה זה, טענות המפרק הזמני כי הדירות נמסרו והתיקונים בוצעו, אינן מספיקות להצדקת מניעת מימוש הערבות, כי מדובר במחלוקת חוזית.

לעומת זאת, בית המשפט יישם למקרה זה את  "עיקרון ההתאמה". בכתב הערבות עצמו נקבע כי היא מוצאת בקשר עם ערבות ביצוע לפרויקט. עילת החילוט במקרה זה נעוצה באי ביצוע תיקונים ביחידות הדיור שבנייתן הושלמה שנתיים קודם לכן. לשם כך קיימת "ערבות הבדק" בעוד שהערבות נשוא הדיון הינה "ערבות ביצוע לפרויקט".

לכן, בשל העדר התאמה כאמור, בית המשפט קבל את בקשת המפרק הזמני ואת עמדת הבנק אשר רשאי להימנע מפירעון הערבות הבנקאית האוטונומית .

פרק (י-ם) 5246-07-18 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s