היטלי סלילה וחיבור לרשת המים.

חיוב בהיטל סלילה ייתכן רק אם לאחר כניסתו לתוקף של חוק העזר העירוני בוצעו עבודות התשתית בפועל. חיוב בהיטל חיבור לרשת המים יתכן רק אם בוצע החיבור בפועל.

התובעת, חברה יזמית לבניה, תבעה את עירית אשקלון להחזר היטלי סלילה והיטל חיבור מים, אותם נדרשה לשלם כתנאי לקבלת היתר בניה, זאת, בצירוף ריבית והצמדה.

דרישת העיריה הוצבה בפני התובעת למרות שהיא שלמה קודם לכן לחברה הכלכלית לאשקלון בע"מ בגין התשתיות המשרתות את המקרקעין במסגרת הסכם הפיתוח.

לעניין היטל הסלילה קבע בית המשפט, על פי פסיקה קודמת שנסקרה, כי מושכלת יסוד היא שכדי לגבות היטל סלילה דרושה סלילה והסלילה צריכה להיות בסמוך לנכס- "רחוב גובל". התגבשות החיוב בהיטל היא על ידי ביצוע עבודות תשתית בנכס הגובל. ההיטל מחושב על בסיס ממוצע עירוני ולא בהכרח על בסיס עלות הסלילה ברחוב הגובל.  משנמצא כי לא בוצעה כל סלילה בסמוך לנכס לאחר כניסת חוק העזר לאשקלון- סלילת רחובות לתוקף, לא ניתן היה להתנות את מתן היתרי הבניה בתשלום היטל הסלילה.

לעניין אגרת ביצוע חיבור הנכס לרשת המים העירונית –  המחלוקת הינה בשאלה אם האגרה נגבית עבור ביצוע החיבור או עבור הזכות להתחבר. נמצא כי העיריה לא בצעה בפועל את החיבור וגם החברה הכלכלית לא  בצעה אותו. כיוון שכך וגם משום שמדובר בהחלטה מנהלית הפוגעת בזכות יסוד של התובעת- זכות הקניין, נפסק כי העיריה לא היתה מוסמכת לגבות אגרת חיבור  מהתובעת.

לעניין תוספת הצמדה וריבית לכספים המושבים, מדובר בהשבת כספים שנגבו על ידי העיריה שלא כדין. הבסיס הרעיוני לחיוב העיריה בהשבה הוא בדיני עשיית עושר ולא במשפט ותוספת הצמדה וריבית מעוגנת בחוק הרשויות המקומיות (ריבית והפרשי הצמדה על תשלומי חובה) תש"ם 1980. בית המשפט חייב את העיריה בהחזרת התשלומים שנגבו בצירוף הפרשי הצמדה וריבית וכן בנשיאה בהוצאות המשפט, אגרה ושכ"ט עו"ד.

תא (ב"ש) 21361-05-16

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s