פיצויים בגין ליקויי בניה

ליקויי נזילות ורטיבות הינן מן החמורים בליקויי הבניה ומצדיקים חיוב בפיצויים בגין עוגמת נפש. אי ציון ליקוי בפרוטוקול מסירת דירה אינו מונע לטעון לאחר מכן לקיום הליקוי.

 תביעה לפיצויים בגין ליקויי בניה בדירה אותה רכשו התובעים מהנתבעת – חברה קבלנית. ליקויי הבניה התבטאו בנזילות ופגמים באיטום ובריצוף.

הנתבעת מסתמכת על מסמך אישור מסירת הדירה לתובעים. אין בו פירוט של ליקויים מהותיים מלבד תיקונים קלים והשלמת אביזרים. בנוסף, נחתם מסמך "כתב סילוק וויתור בלתי חוזר" הכולל הוראות כלליות ואישור התובעים כי קבלו את כל המגיע להם.

בית המשפט פסק כי למסמכים אלו אין השלכה על זכויות התובעים. מדובר בפרוטוקול מסירה כללי ובלתי מפורט. עצם העובדה כי ליקוי מסוים לא צוין בפרוטוקול אינה מונעת, כשלעצמה, לטעון לאי התאמה או לקיומו של אותו ליקוי שהתגלה בשלב מאוחר יותר או לא אוזכר בפרוטוקול. עם זאת, לגבי ליקויים בולטים וברורים, העדר אזכור בפרוטוקול יכול לפעול לחובת התובעים.

הוא הדין ביחס למסמך הוויתור, אשר גם הוא בעל נוסח כללי ולא מפורט.  המסמך, לפי טיבו, נועד למנוע טענות כספיות שנובעות מהתחשבנות סביב עלות הדירה, וכלל לא חל בנוגע לטיב הטענות בהליך זה שעיקרו ליקויי בניה. קבלת עמדת הנתבע ומתן תוקף לוויתור מעין זה מנוגדת לתקנת הציבור ומדובר בתנאי מקפח מובהק. על כן אין תוקף לוויתור הנטען.

לגבי פיצוי בגין עוגמת נפש, עליו להיות סביר והוא נאמד לפי טיב הנכס בו נפלו הליקויים, טיב הליקויים, מידת חומרתם, מידת השפעתם על חיי היומיום בדירה, התנהגות הצדדים לפני ובמהלך ההליך המשפטי, עלות התיקונים לרבות הצורך בפינוי מהדירה לצורך ביצועם. ליקוי מסוג של רטיבות ונזילות משפיע באופן החמור ביותר על האפשרות ליהנות מהשימוש בדירה ומצדיק פיצוי משמעותי בגין עגמת נפש, אם לא מבוצע תיקון יסודי תוך זמן סביר.

תא (אש') 49642-01-16

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s